Bahçe ve Balkon Çim Halı Temizliğinin Püf Noktaları Nelerdir?

Özellikle dekorasyonda doğallıktan yana olanların tercihi çim halıların birçok alanda kullanıldığını görmek mümkün. Başta restoran ve otel gibi işletmelerin peyzajı, halı sahalar, okulların oyun alanları olmak üzere suni çim halılar evlerin bahçe ve balkonlarında da hoş bir dekor olarak karşımıza çıkıyor. İç ve dış mekanlarda rahatlıkla kullanılabilen, uzun ömürlü ve pratik çim halıların temizliği ve bakımı hiç de sanıldığı gibi zor değil. Sizinle paylaşacağımız birkaç püf nokta ile sentetik bahçe ve balkon çim halılarını hijyenik ve sağlam tutmak mümkün. Gelin, vakit kaybetmeden bahçe ve balkon çim halı temizliğinin püf noktalarına geçelim:

Kalınlığı 7mm’den 60 mm’ye değişebilen dekoratif suni çim halıların kullanım yaygınlığının temel nedenlerinden biri sağlığa zararlı madde içermemesi ve bakteri barındırmayan yapıya sahip olmasıdır. Bu nedenle doğru bakım ve kullanım ile bakteri barındırması veya sağlığa zararlı maddeler içermesi neredeyse imkânsız hale gelecektir. Peki çim halılar için doğru bakım ve kullanım nasıl olmalıdır?

Dekoratif Çim Halıları Düzenli Olarak Süpürmeye Özen Gösterin

Evlerimizin veranda ve bahçelerinde harika bir dekor imkânı sunan çim halıların temizliği ve bakımı sanıldığından çok daha kolaydır. İster iç ister dış mekanlarda kullanılsınlar suni halıları temiz ve bakımlı tutmak için düzenli olarak süpürmek ilk görevimiz olmalıdır. Toz partiküllerinin derinlere işlememesi için yapılan bu işlem ister manuel süpürgeler ister elektrikli süpürgeler ile kolayca yapılabilir.

Zeminin Uzun Süre Islak Kalmamasına Dikkat Edin

Çim halılar yağmurdan olumsuz etkilenmez. Fakat zeminin uzun süre suya maruz kalıp göllenmesinin çim halı üzerinde olumsuz etkileri vardır. Dolayısıyla, çimin kurulum aşamasında bu konuya özellikle dikkat edilmeli, suyun akabileceği şekilde bir yerleştirme gerçekleştirilmelidir. Göllenme olmadığı, ıslanan halının güzelce kuruması sağlandığı takdirde suni çim halınız temiz ve parlak kalmaya devam edecektir.

Dökülen Sıvıları Islak Bez ile Kolayca Temizleyin

Leke tutmaması belki de çim halıların en vazgeçilmez özelliği. Leke tutmama özelliği ile önemli bir kullanım ve bakım kolaylığı sunan çim halılarınıza dökülen sıvıları ıslak bez veya sabunlu bez yardımıyla hızlıca çıkarmanız mümkündür. Burada dikkat etmemiz gereken nokta dökülen maddeyi mümkün olduğunca hızlı bir şekilde temizlemektir.

Çim Halıları Güneş Işınlarından Korumak İçin Ekstra Çaba Harcamanıza Gerek Yok

Güneş ışınları belirli bir seviyenin üzerine çıkınca birçok malzemeye zarar verirken, suni ve sentetik çim halıların UV ışınlarına karşı koruma özelliği ile zararlı UV ışınlarından etkilenme seviyesi oldukça düşüktür. Güneş ışınlarına maruz kalması ve çok sık kullanılması durumunda dahi yaklaşık olarak 10 yıl etkin olarak kullanılabilmektedir.

Doğal dekorasyonlardan vazgeçemeyenlerin sıklıkla tercih ettiği çim halıların bakımı ve temizliği oldukça kolaydır. Canlı, parlak ve hijyenik suni halılara sahip olmak suni çim halıların leke tutmayan ve UV ışınlarından etkilenmeyen özellikleri ile çok kolay.

Diğer halı çeşitlerimizi görmek .için .tıklayınız.………………………….

 

Start typing and press Enter to search