Sentetik Çim Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Sulama maliyeti, biçme işlemleri ve bu işlemlerde yaşanan zaman kaybı dolayısıyla doğal çimlerin yerini artık sentetik çim halılara bırakıyor. Doğal çimlere alternatif olarak üretilen çim halılar hem uygun fiyatı hem de kullanım kolaylığı açısından tercih ediliyor.

Kullanım Alanı Geniş

Sentetik halılar bahçe düzenlemeleri kadar dekor amaçlı iç mekân kullanımına da uygun olarak üretiliyor. Peyzaj amacıyla alışveriş merkezlerinde, havaalanlarında, otellerde, golf sahalarında, parklar ve dinlenme yerlerinde, sokaklar ve meydanlarda, okullarda, yüzme havuzlarının çevrelerinde de sentetik halıları gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz.

Sentetik Çim Halı Özellikleri

 • Her mevsim kullanıma uygundur.
 • Dayanıklıdır.
 • Koku yapmaz.
 • Temizliği ve bakımı kolaydır.
 • 11 yıla kadar UV dayanımı vardır.
 • Su tutmaz.
 • Bakteri barındırmaz.
 • Uygun fiyatlıdır.

Soğuğa Karşı Dirençli

Sentetik Çim doğal görünümlü peyzaj amaçlı suni çim halıların gelişmesiyle birlikte bahçe, teras, balkon ve kış bahçesi gibi alanlarda kullanımı popüler hale gelmiştir. Suni çim her türlü hava şartlarında yüksek performansla kullanım imkânı sağlar. UV ışınlarına karşı dayanıklı, soğuğa karşı dirençlidir.

Su Geçirgenliği Maksimum

Alev almaz özelliğe ile doğal çime meydan okuyan sentetik çimin su geçirgenliği ise maksimum seviyededir. Böylece zeminde ısıtma sistemi dahi uygulanabilir. İç ve dış mekân projelerinde güvenle kullanılabilen bu çim çeşidi son yıllarda okullardan, restoranlara bahçelerden, ofislere kadar farklı dekor uygulamalarının olduğu birçok yerde görsel ve konfor açısından çözüm ortağı olmaya devam etmektedir.

Neden Çin Malı Sentetik Halı Kullanmamalısınız?

Suni çim halılar, doğal çimler gibi her gün ve sürekli bakım gerektirmemektedir. Suni çimin yaygınlaşmasının en önemli sebebi de budur fakat ucuz ve kalitesiz yapay çim halılar tercih edildiğinde çimin yıpranma süresi hızlanır ve bu durum ekstra masrafa sebep olur. Çin malı sentetik halı kullanmanın en büyük dezavantajı ise halı üzerinde kullanılan malzemelerin kanserojen olmasıdır. Çin malı suni çim halıyı kullandığınız alanın sizi ve ailenizi veya müşterilerinizi sağlık açısından olumsuz etkilemesi an meselesidir.

Suni çimlerin bakımı düzenli olarak yapıldığı takdirde 5-10 yıl kullanım süresi bulunur. Fakat Çin malı ve kalitesiz çim halılara ne kadar düzenli bakım yapılırsa yapılsın kullanım süresi çok daha azdır.

 Kısa Sürede Deformasyona Uğramaz

Suni çim halılar, genellikle balkon, teras, bahçe, oyun parkı, futbol sahası gibi açık alanlarda tercih edilmektedir. Bundan dolayı suni çim halıların hava koşullarına karşı dayanıklılığı oldukça önemli bir faktördür. Kaliteli çim halılar yağışlı havalarda çok fazla yıpranmaz fakat Çin malı halıların aşırı yağışlı veya soğuk hava koşullarına karşı dayanıklılıkları azdır ve hemen yıpranırlar. Böylece Çin malı suni çim halı kısa sürede deformasyona uğrayarak halı sistemini değiştirmenizi mecbur hale getirir.

 Sentetik Çim Halı Kullanırken Dikkat Edilecek5 Önemli Kural

 1. Çim üzerinde deformasyon olmaması için çok ağır yükler konulmamalıdır.
 2. Kedi, köpek gibi hayvanların zeminden uzak tutulması gerekir.
 3. Zeminin yapısına zarar verecek kimyasal maddelerin kullanılmaması gerekir.
 4. Halı üzerinde ateş vb. maddeler yakılmamalıdır.
 5. Halı açık havada kullanılıyorsa, aşırı kar yağışlı havalardan sonra dikkatlice temizlenmesi gerekir.

Start typing and press Enter to search