Yeni Nesil Konfor: Sentetik Çim Halı

Sulama maliyeti, biçme işlemleri ve bu işlemlerde yaşanan zaman kaybından ötürü doğal çimlerin yerini artık sentetik çim alıyor. Doğal çimlere alternatif olarak üretilen suni (yapay)çim halılar hem uygun fiyatı hem de kullanım kolaylığı açısından daha sık tercih ediliyor.

 

Sentetik Çim Dayanıklılığı

Doğal görünümlü peyzaj amaçlı suni çim halılar teknolojinin gelişmesiyle birlikte bahçe, teras, balkon ve kış bahçesi gibi alanlarda kullanımı daha popüler hale geldi. Suni çim her türlü hava şartlarında yüksek performansla kullanım imkânı sağlamsı ile doğal çimlerden bir adım öne çıkıyor. UV ışınlarına karşı dayanıklı, soğuğa karşı dirençli olmasının yanı sıraalev almaz özelliği ile suni çimler emsallerinden bir adım öne çıkartıyor. Su geçirgenliği maksimum seviyede olan yeni nesil çim halılar ile zeminde ısıtma sistemi bile uygulanabilir.

 

Peyzaj İçin Doğru Tercih: Suni Çim

Sentetik çim halılar;  bahçe düzenlemeleri kadar dekor amaçlı iç mekân kullanımına da uygun olarak da üretiliyor. Peyzaj amacıyla alışveriş merkezlerinde, havaalanlarında, otellerde, golf sahalarında, parklar ve dinlenme yerlerinde, sokaklar ve meydanlarda, okullarda, yüzme havuzlarının çevrelerinde halıları gönül rahatlığı ile suni çim halıyı tercih edebilirsiniz. Çim halılar dış mekânlarda kullanılan ürünler ile tozu üzerinde toplarlar. Sentetik çim üzerinde ise ürün üzerindeki pislikler manuel olarak uygun bir fırça yardımı ile ya da kullanımı uygun elektrik süpürgesi ile yabancı maddelerden temizlenebilir.

Sentetik Çim Halı Özellikleri

 

 • Her mevsim kullanıma uygundur.
 • Dayanıklıdır.
 • Koku yapmaz.
 • Temizliği ve bakımı kolaydır.
 • 11 yıl kadar UV dayanımı vardır.
 • Su tutmaz.
 • Bakteri barındırmaz.
 • Uygun fiyatlıdır.

 

Suni Çim Halı İçin Güvenlik Ve Konforun Önemi

Yapay çim halı 11 yıla kadar UV  dayanımı ile yaşam alanınızın daha az zarar görmesini sağlar. Su geçirgenliği ile de su baskını ve sel gibi doğal afetlerin yanında kullanılan suni çimin ömrünü uzatmış olur. İç ve dış mekân projelerinde güvenle kullanılabilen yapayçim halılar, bugün spordan okullara, restoranlardan bahçelere, ofislerden havalimanlarına kadar farklı dekor uygulamalarının olduğu yaşam alanlarında da çözüm ortağı olmaya devam etmektedir.

 

Spor İçin En İdeal Seçim Sentetik Çim

Günümüzde, halı saha zemininde çoğunlukla yapay çim halı kullanılmaktadır. Gün geçtikte, yeni nesil çim halıların uzun ömürlü oluşu ve bakım masraflarının doğal çime oranla daha düşük olması sebebiyle kullanım oranını arttırmıştır. Fakat halı saha yapımında dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar vardır. 

 

Suni Çim İle Halı Saha Zemin İnşa Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Halı sahanın etrafına aplikasyon sırasında belirlenen köşe kazıkları çakılmalı ve sahanın dış ortamla irtibatının kesilebilmesi için kotlara uygun beton duvar üretimi yapılmalıdır.
 • Yağışlı havalarda saha yüzeyindeki suyun tahliyesi için kazılmış drenaj kanalları içine özel delikli borular yerleştirilmelidir.
 • Tahliye noktalarına bağlanan bu borularla suyun dışarı atılması sağlanmalıdır.
 • Saha yüzeyine 15 cm. yüksekliğinde 3-4 numara iri kırma taş dolgusu yapılmalı bu katmanın üzerine de 1-2 numara tabir edilen ince kırma taş dolgusu atılmalıdır.

Start typing and press Enter to search